10 اردیبهشت 1396

بررسی نقش اراده در دستیابی به موفقیت

مولف: مهدی حیدرپور   /  دسته: آموزشی و پرورشی   /  رتبه دهید:
5

بررسی نقش اراده در دستیابی به موفقیت

انسان به‌دلیل عقل و اراده‌ای‌ که دارد می‌تواند بر وجود خود و تربیت و پرورش تمامی‌رفتارها و واکنش‌های خویش تسلط کامل داشته باشد و تحت تاثیر عوامل بیرونی قرار نگیرد. او باید درباره خودش، توانمندی‌ها و رشد و پرورش آنها در راستای رسیدن به اهدافش بیندیشد و تا رسیدن به تمامی‌اهدافش با اراده ای قوی جلو برود. این توانمندی درونیِ اراده و تدبیر و تسلطی که فرد می‌تواند بر نفس و رفتار خود داشته باشد،
از نظر اسلام زمینه تکلیف و مسئولیت برای خود را در امر تربیت خودش و مربی‌گری نسبت به خودش ایجاد می‌کند . انسان فرزند اراده و تلاش خویش است.
اراده انسان عاملی اساسی در پرورش قابلیت‌های اویند؛ هرچند که عوامل دیگر در او تاثیرگذار است ولی انسان نباید هرگز به سستی و ناامیدی تن بسپارد و از تلاش برای اصلاح و سیر به سوی اهدافش باز ماند.
حضرت علی (ع) می‌فرماید: بر تو باد به کوشش و جدیت اگر چه پیکر همراهی نکند (غررالحکم،ص447). از مهم‌ترین دلایلی که اثبات می‌کند انسان تا مادامی‌که در این دنیا است می‌تواند به اختیار و اراده خود در جهت سعادت و موفقیت و پرورش اکمل توان‌مندی‌های خویش پیش رود. راه موفقیت انسان از خود او می‌گذرد، اگر انسان به خودش و ارزش‌های خود توجه نماید استعدادها و توان‌مندی‌هایش را معطل نمی‌گذارد و در راه پرورش آن‌ها نهایت تلاش و کوشش خود را به کار می‌گیرد.
امام علی(ع) همواره در سخنانشان ارزش انسان‌ها را به آنها یادآوری می‌کردند تا آنها بدانند چه ارزشی دارند و نباید استعدادهای گرانقدر خود را با وجود مشکلات و عدم امکانات دیگر به تباهی بکشانند. دنیای نکوهیده سبب می‌شود که آدمی‌از حرکت به سوی مقصدی که برای آن آفریده شده باز بماند. پس همتی باید تا انسان خود را آزاد نماید و ارزش و توان‌مندی‌های خود را جلوه دهد تا اینکه به نهایت آمال و موفقیت‌هایش دست یابد .
تهیه وتنظیم : روابط عمومی دبیرستان بهشت
برگرفته از کتاب قرآن و روانشناسی و علوم تربیتی، محسن عباس نژاد،392

تعداد مشاهده (798)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "بررسی نقش اراده در دستیابی به موفقیت"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید